Nahajate se na arhivskem spletnem mestu Festivala Borštnikovo srečanje - za obisk aktualnega spletnega mesta, kliknite tukaj.

Medkulturni vplivi v sodobnem plesu v Sloveniji

Rok Vevar

Zgodovina sodobnega plesa v Sloveniji je sosledje in sobivanje treh poglavitnih estetsko-kulturnih vplivov: v prvi polovici 20. stoletja je bil sodobni ples v Sloveniji posredno ali neposredno izpostavljen vplivu Ausdruckstanza ali novega nemškega plesa. Od 60. let naprej se je v Sloveniji in Jugoslaviji postopno sedimentiral vpliv izvozne politike ameriškega modernizma, ki je bil del ameriških kulturnih strategij vojskovanja v hladni vojni, od 80. let naprej pa je bil flamski nacionalni kulturni program tisti, ki je k nam pripeljal svoje sodobne kulturne proizvode. Slovenski kulturni prostor je te vplive utelesil, uporabil ter v svojih najboljših primerih radikalno predelal ter jih v mednarodni prostor vrnil kot avtentičen umetniški novum.

 

Rok Vevar kot gledališki kritik in publicist objavlja v domači in tuji dnevni in strokovni periodiki. Bil je mentor in predavatelj gledališke kritike ter zgodovine in teorije scenskih umetnosti na seminarjih, predvsem v okviru festivalske mreže FIT (Bolgarija, Slovaška, Finska, Poljska idr.), dejaven je v programih mreže Nomad Dance Academy na Balkanu. V svojem stanovanju v Ljubljani je pred dvema letoma ustanovil Začasni slovenski plesni arhiv in ga doslej predstavil v Zagrebu (Center booksa) in v Mahindra Humanities centru na Harvardu (Cambridge, MA) v ZDA. Je avtor knjige Rok za oddajo – izbrani članki in eseji (2011).

Klasična spletna stran