Nahajate se na arhivskem spletnem mestu Festivala Borštnikovo srečanje - za obisk aktualnega spletnega mesta, kliknite tukaj.

Fernando Pessoa

Vzgoja stoika

Vzgoja stoika <em>Foto: Borut Peterlin</em>

Foto: Borut Peterlin

Anton Podbevšek Teater Novo mesto

Premiera: 14. 12. 2013, Anton Podbevšek Teater Novo mesto
Predstava traja 1 uro in 5 minut in nima odmora.

Naslov izvirnika A Educação do Estóico

Prevajalka Mojca Medvedšek
Režiserka Kaja Tokuhisa
Skladatelj Aldo Kumar
Dramaturginja Mirta Zajc
Koreografka Magdalena Reiter
Scenograf Marko Japelj
Kostumografka Nataša Recer
Oblikovalec vizualij Gašper Brezovar
Oblikovalec svetlobe Simon Žižek
Oblikovalec tona Uroš Bon
Fotograf Borut Peterlin

Igrajo
Baron de Teive Aleš Valič
Služabniki/Oprode Anja Drnovšek, Akira Hasegawa, Maruša Majer, Joseph Nzobandora - Jose, Lidija Sušnik, Žiga Udir

Aktualnost uprizoritve Vzgoje stoika lahko najdemo že v začetni jasno začrtani misli: "Nad nas se je spustila ena najtemeljitejših in najbolj smrtnih suš zadnjih stoletij – suša globokega zavedanja praznine vseh naših naporov in ničevosti vseh namer."
Za obdobje med obema vojnama je takšna miselnost dokaj pogosta in razumljiva, vendar bi jo zlahka našli tudi danes – tu. Vprašanje je, ali se je to občutje preslikalo v našo dobo ali pa se je razpotegnilo skorajda čez celo stoletje in se zgolj (znova) intenziviralo danes. Je zgornja misel posledica intelektualnega spoznanja o lastnem bivanju? Je prav ta racionalizacija Smisla tista, ki nas oddaljuje od sveta, nas loči od življenja in – kot je dejal Camus – ustvarja občutek absurdnosti? Je samomor logičen odgovor na to spoznanje in edina pot, ki vodi iz absurda?
Zdi se, da se Baron de Teive loti členitve lastne osebnosti in dela, kot se znanstvenik loti raziskovanja celic. Z mikroskopom prodre v notranjost in preučuje delovanje najmanjših enot. Racionalno členi in analizira dogodke, odločitve in občutja. Svojo pojavnost razstavlja na prafaktorje (kot urar razstavi uro na najmanjše delce in preučuje mehanizme, kot da ga nikoli ni zanimal čas, temveč zgolj oblika, ki ga definira). Vendar pa ne vemo, ali ta resnica ali (spo)znanje o delovanju subjekt uniči ali reši. Baron sam pravi: "Postal sem objektiven do samega sebe. Toda nisem mogel presoditi, ali sem se s tem našel ali izgubil."

 
Vzgoja stoika <em>Foto: Borut Peterlin</em>

Foto: Borut Peterlin

Vzgoja stoika <em>Foto: Borut Peterlin</em>

Foto: Borut Peterlin

Vzgoja stoika <em>Foto: Borut Peterlin</em>

Foto: Borut Peterlin

Vzgoja stoika <em>Foto: Borut Peterlin</em>

Foto: Borut Peterlin

Klasična spletna stran