Nahajate se na arhivskem spletnem mestu Festivala Borštnikovo srečanje - za obisk aktualnega spletnega mesta, kliknite tukaj.

Žirija za Borštnikov prstan

Ljerka Belak

Igralka. Zaključila študij na Akademiji za gledališče, radio in televizijo, in od sezone  1970/71 ustvarjala v Slovenskem ljudskem gledališču Celje, od sezone 1993/94 do upokojitve pa v Mestnem gledališču ljubljanskem. Delovala je tudi izven matičnih gledališč (Mladinsko gledališče, SNG Nova Gorica itd.). Skozi vsa leta je sodelovala in igrala na radiu, kjer je ustvarila vloge v več kot dvesto radijskih igrah, hkrati pa je bila tudi nepogrešljiv igralski obraz tako na televiziji kot na filmskem platnu - med drugim je igrala v dvajsetih televizijskih dramah, mnoge od njih so bile nagrajene. Za svoje ustvarjanje je prejela številne nagrade: mdr. študentsko Prešernovo nagrado, nagrado Prešernovega sklada, Severjevo nagrado, Borštnikovo nagrado, nagrado žlahtna komedijantka na Dnevih komedije v Celju, in nenazadnje Borštnikov prstan (2015).

Blaž Lukan

Docent za dramaturgijo in prodekan na UL AGRFT. Dela kot praktični dramaturg v gledališču in pri filmu, piše gledališke kritike, spremne besede v knjižne objave dram in strokovnih besedil slovenskih in tujih avtorjev ter znanstvene razprave s področja dramatike in teorije scenskih umetnosti. Bil je umetniški vodja Eksperimentalnega gledališča Glej (1985─88) in SLG Celje (1989─93), soselektor mednarodnega lutkovnega festivala Lutke (2000, 2002) in selektor Festivala Borštnikovo srečanje (2002, 2003). Med letoma 2008 in 2012 je bil predsednik Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije. Napisal je več knjig, med njimi Gledališki pojmovnik za mlade (1996), Iščemo gledališče (2000), Slovenska dramaturgija: dramaturgija kot gledališka praksa (2001), Tihožitja in grimase: gledališke ekspresije (2007), Performativne pisave: razprave o performansu in gledališču (2013), Po vsem sodeč: gledališke kritike 1993−2013 (2015), in (so)uredil knjigi Dinamika sprememb v slovenskem gledališču 20. stoletja (2010) in Svobodne roke: antologija teoretske misli o slovenskem gledališču 1899─1979 (2012).

Vlado Novak

Igralec. Leta 1974 je diplomiral na prvi stopnji Visoke ekonomsko-komercialne šole v Mariboru. Še isto leto se je vpisal na AGRFT v Ljubljani. Prvo vlogo v poklicnem gledališču (Cosmo de Medici v Brechtovem Galileju) je leta 1972 odigral v Drami SNG Maribor. V sezoni 1976/1977 je bil član Primorskega dramskega gledališča v Novi Gorici, v sezoni 1977/1978 pa je postal član Drame SNG Maribor. Diplomiral je leta 1995 in isto leto postal član SLG Celje, naslednje leto se je vrnil v Dramo SNG Maribor kot v. d. umetniškega vodje za pol leta in nato nadaljeval svoje delo kot igralec. V Drami SNG Maribor je odigral okrog 70, večinoma nosilnih, dramskih vlog. V svojem dolgoletnem gledališkem, filmskem in televizijskem delu je prejel številne nagrade, med njimi Borštnikove nagrade za igro (1995, 1989, 1993, 1996, 2004), nagrado Prešernovega sklada, nagrado strokovne žirije na festivalu hrvaške drame Maruličevi dnevi v Splitu, Glazerjevo listino in Glazerjevo nagrado za življenjsko delo ter seveda Borštnikov prstan (2014).

Matjaž Zupančič

Dramatik, režiser in pedagog. Po diplomi na AGRFT nadaljeval študij režije v Londonu. Po vrnitvi v Slovenijo je v osemdesetih vodil Eksperimentalno gledališče Glej. Od leta 1981 deluje kot gledališki ustvarjalec doma in v tujini. Osnova Zupančičevega umetniškega opusa so gledališke režije, ki jih ves čas povezuje s pisanjem izvirne dramatike. Je eden izmed najbolj pogosto uprizarjanih slovenskih avtorjev v tujini. Z režijami lastnih in tujih besedil mu je uspel prodor na prestižne evropske gledališke festivale in odre (Jugoslavija s svetom, Bonnski bienale, Avignon, Institute of Contemporary Arts, Ex Ponto, Sterijevo pozorje itd.). Za svoje delo je prejel številne nagrade in priznanja, tako v mednarodni kot domači konkurenci; med drugim je petkratni dobitnik Grumove nagrade za najboljše dramsko besedilo. Je redni profesor gledališke režije na Akademiji za gledališče, radio film in televizijo.

Alja Predan

Dramaturginja, prevajalka in teatrologinja. Med drugim je bila umetniški vodja PDG v Novi Gorici, dramaturginja v MGL, vodja gledališkoplesnega programa v Cankarjevem domu, od leta 2009 vodi Festival Borštnikovo srečanje. Kot urednica Knjižnice MGL je izdala trideset knjig s področja teorije in zgodovine drame in gledališča. Sodelovala je v žirijah domačih in mednarodnih gledaliških festivalov. Bila je kuratorka slovenskega fokusa na 7. festivalu sodobne drame v Budimpešti in kuratorka slovenskega fokusa na 6. festivalu sodobne drame v Bratislavi. Je članica Društva prevajalcev Slovenije, podpredsednica Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije ter članica ITI Slovenija in ZDUS. Leta 2012 je prejela Glazerjevo listino za delo na področju kulture v mestu Maribor.
 

Klasična spletna stran