Nahajate se na arhivskem spletnem mestu Festivala Borštnikovo srečanje - za obisk aktualnega spletnega mesta, kliknite tukaj.

Koliko politike, koliko fašizma?

Mednarodni simpozij, 20. 10. 2011 | 10.00 | dvorana A. Trstenjaka, rektorat UM

Mednarodni simpozij v organizaciji Festivala Borštnikovo srečanje in Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije

"Na kakšni podlagi presojamo, kaj je zares nevarno in kaj je samo zoprno?" (Rastko Močnik)
Sociolog Rastko Močnik v knjižici "Koliko fašizma?” iz leta 1995 že na začetku izpostavi dejstvo, da se moramo sprijazniti, da bomo v prihodnje živeli s fašistoidnimi učinki, zato je mogoče razpravljati le o količini njihovega vpliva, medtem v družbi še vedno vlada molk. V Evropi se je pojav fašizacije v zadnjih letih izjemno razširil in nič ne kaže, da se bodo razmere v prihodnosti izboljšale. Tipični primer je denimo Madžarska, iz situacije katere je razvidno, da vpliv političnega v kulturi ne pozna meja in dobiva vse bolj grozljive razsežnosti. Stroka ostaja proti političnim ukrepom nemočna. 
Ker politično kadrovanje v kulturi in umetnosti ni nič novega, je ključno vprašanje danes, koliko fašizma lahko prenesemo, koliko smo ga pripravljeni tolerirati. Ker se umetniška produkcija v Evropi večinoma financira iz državnih sredstev, je, ko pride do kriznih situacij, najpogosteje prva na udaru. S tem se stalno spreminja njena osnovna funkcija, poslanstvo, cilj in namen. Kaže, da bo treba del premisleka o kulturi in umetnosti v prihodnje usmeriti ravno v boj za obstanek, ki je hkrati boj za temeljne človekove pravice, ki (kot civilizacijski dosežek) danes padajo druga za drugo.
Namen mednarodnega simpozija "Koliko politike, koliko fašizma?" v soorganizaciji Festivala Borštnikovo srečanje in Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije je na podlagi razmišljanj angažiranih domačih in tujih mislecev, gledaliških teoretikov, zgodovinarjev in publicistov različnih generacij osvetliti situacijo v Sloveniji in tujini ter s skupnim premislekom vzpostaviti premise za soočenje z njo.

Andreja Kopač
 

 

Urnik

  9.30 – 10.00 Registracija in jutranja kava
10.00 – 10.10 Pozdravni govor direktorice FBS Alje Predan
10.10 – 10.20 Kratka predstavitev in izhodiščne ideje
10.20 – 10.30 Kratka predstavitev poteka

10.30 – 10.50 Andrea Tompa (Madžarska): Izgnanci v lastni državi
10.50 – 11.10 Madli Pesti (Estonija): Gledališka predstava ali politična stranka?
11.10 – 11.30 Katja Čičigoj (Slovenija): Potencialna fašistoidnost zgolj – smeha
11.30 – 12.15 Diskusija 
12.15 – 12.30 Odmor 

12.40 – 13.00 Primož Krašovec (Slovenija): Fašizem in beda postsocialistične levice
13.00 – 13.20 Igor Ružić (Hrvaška): Hrvaška pod drobnogledom
13.20 – 13.40 Rastko Močnik (Slovenija): Ali je še dopustno misliti?
13.40 Diskusija in sklep

Moderatorka: mag. Katja Praznik
Na simpoziju bo zagotovljeno sinhrono prevajanje v slovenskem in angleškem jeziku.
There will be a simultaneous translation provided (from Slovene to English and from English to Slovene)

 

Klasična spletna stran