Blaž Lukan
Blaž Lukan je dramaturg, pisatelj, pisec razprav, gledališki kritik. Je docent za dramaturgijo in predstojnik oddelka za dramaturgijo na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani ter član uredništva revij Maska in Amfiteater. Dela kot dramaturg v gledališču in pri filmu, kot gledališki kritik redno spremlja domačo in gostujočo gledališko produkcijo, piše spremne
besede v knjižne objave dram in strokovnih besedil slovenskih in tujih avtorjev ter razprave s področja dramatike in teorije scenskih umetnosti. Napisal je več knjig, med njimi Gledališki pojmovnik za mlade (1996), Slovenska dramaturgija: dramaturgija kot gledališka praksa (2001), Tihožitja in grimase: gledališke ekspresije (2007).
Kaj se dogodi s kritiško "sodbo" in z njeno "objektivnostjo", kakšne so nove oblike kritike in kaj reči o možnostih kritike v času postkriticizma: to je "zgodba" prispevka Blaža Lukana Transfiguracije kritiške "sodbe" v času postkriticizma (Transfigurations of the critical "judgment" in the time of postcriticism). Najprej razdela pojem razsodne moči, ki je vgrajena v etimološko jedro kritike, pri čemer izrekanje sodbe v svojem korenu ne nosi nujno juridične konotacije. Temeljna kritiška strategija je redistribucija kritiškega objekta, ki se v prvotni obliki dogodi že z aktom gledalčeve recepcije. V kontekstu t. i. postkriticizma pa se kritika ne odreče le razsodni moči, doživlja najrazličnejše transfiguracije in se objektivizira v različnih "negativnih" teoretskih in praktičnih poljih, hkrati pa novodobne kritiške prakse proizvedejo tudi nepričakovan "pozitiven" kritiški profit.